Doby, kdy bylo dřevo materiálem, do kterého se obouvali chudší lidé, už jsou naštěstí dávno pryč. To ale neznamená, že dřevěné boty nadobro zapadly někam do historie. Dřevo je díky svým výborným vlastnostem v obuvnictví stále používané.
První dřeváky
Spekuluje se o tom, že dřevěné boty nosili již Keltové, opravdu hmatatelné důkazy jsou však až ze 13. století. První dřeváky se našly v oblasti Nizozemí, kde mají dodnes silnou tradici. Představovaly levnou pracovní obuv, která vydržela dlouhé roky a navíc nedeformovala klenbu nohy. Pro zvláštní příležitosti a slavnosti se pak nosily zdobené, malované či vyřezávané kousky. Tyto boty se však stále ještě prodávají a to nikoliv pouze jako suvenýr. Pokud si na ně zvyknete, je to opravdu pohodlná a pro nohy zdravá obuv.

Foto: pixabay.com
Jak se vyrábí klasika
Dřeváky se vyrábějí nejčastěji z topolu, lípy nebo vrby. Dřevo se nejprve máčí, pak se nechá částečně vyschnout a dlabacími noži se vytvaruje do požadovaného tvaru. Dříve se vše dělalo ručně, dnes tuto činnost převzaly stroje a manuálně se dřeváky pouze dekorují.

Foto: etsy.com, mamechiyo1.exblog.jp
Jiný kraj, jiný mrav
Dřevo se na výrobu obuvi používalo i mimo Evropu, například v Japonsku. Dodnes se zde nosí dřevěné sandály, které ale budou pro nás Evropany dost nepohodlné. Extrémní tvary těchto sandálků nosí hlavně gejši, pro které jsou určeny ručně malované či jinak zdobené kousky. Pokud byste si chtěli takové boty také zkusit, jsou k dostání na internetu, nebo se ty nejjednodušší dají s trochou šikovnosti vyrobit doma.

Foto: dulcecandy.com, bloglovin.com