Zkuste Lagom: recept na šťastný život

Švédské přísloví „Lagom är bäst“ (méně je více) přerostlo v koncept zvaný lagom. Neprojevuje se jen jako pojem v proslulém skandinávském interiérovém designu, ale také jako způsob života, který je o tom nemít příliš mnoho. Ani příliš málo. Prostě tak akorát. Ve správné míře.

Milujeme dřevo žijeme lagom“Jedno nebo dvě vejce jsou dohromady tři vejce,” počítá ve slavné české pohádce Byl jednou jeden král Vlasta Burian. Ve scéně, kdy s králem zmateně pečou lívanec velký jak celé království pak bezhlavě háže obrovské porce ingrediencí do těsta. Po každé přidané hordě opakuje formuli z receptu, kterou neuvědoměle porušuje: “Přiměřeně, přiměřeně, přiměřeně…”

Tato humorná scéna nepřímo dokazuje, že rada dávkovat nebo žít přiměřeně sama o sobě nikomu nepomůže. Každý vnímá tu správnou míru jinak. I proto vznikla o konceptu Lagom řada knih, z nichž mnohé byly přeložené do češtiny. Jeden z titulů se jmenuje: Lagom – tajemství spokojeného života. V Británii dokonce vznikl magazín přímo nazvaný Lagom. Podle své anotace je pro lidi, které zajímá promyšlený design, cestování a vyvážený způsob života. Tedy jednoduše řečeno, pro moderního člověka, který hledá radost jinde než v nezodpovědném hromadění věcí ve svém životě i bydlení.

Milujeme dřevo žijeme lagom

“Vzhledem ke stavu dnešního světa je na místě žít skromně a smysluplně,” psal o trendu Lagom v roce 2017 módní kánon Vogue. To je od jednoho z nejpovrchnějších časopisů na světě nečekaně hluboká myšlenka. Jasně jde proti tomu snažit se bezhlavě napodobit každý čerstvý trend a vybavit si domov novými křesly a pufy, které chytří obchodníci už stihli nazvat “Lagom”.

Pravé Lagom je naopak o tom zbavit se toho, co nepotřebujete. O tom obklopit se živými a důležitými věcmi – květinami, přáteli, vlastnoručními dekoracemi.
Hodně spěte, vařte doma, užijte si chvíli klidu u rozsvícené svíčky. Zastavte se a načerpejte energii během své oblíbené činnosti.

Milujeme dřevo žijeme lagom

Nemusíte mít domov vybavený přímo skandinávským nábytkem a dekoracemi, abyste mohli žít ve stylu Lagom. Stačí se obklopovat funkčními a praktickými věcmi z materiálů, které hodně vydrží. Třeba ze dřeva, které můžete opečovávat a ošetřovat a bude vám dobře sloužit věky. Poděkuje nám nejen planeta, ale i peněženka. Ne nadarmo se u nás říká: Nejsem tak bohatý, abych mohl kupovat levné věci.

Milujeme dřevo žijeme lagom

Už cítíte ten náhlý nával energie, kterou nepromrháte staráním se o lapače prachu a pozornosti? Už se vidíte, jak dáváte na Bazoš všechny ty šaty ze slev a nevhodné vánoční dárky od příbuzných?  Tak to už začínáte cítit svěží závan Lagom ve svém životě.

Milujeme dřevo žijeme lagom

author
Autor Alena Bílková