4 nejslavnější dřevění hrdinové

Jak nenásilně v době barevných a lesklých plastů budovat v dětech vztah ke dřevu? Jedním z pomocníků, kteří dokážou v klucích a holčičkách probudit lásku k tomuhle krásnému materiálu, jsou pohádkové či bájné postavy z oživlého dřeva. Pojďme si představit alespoň ty nejslavnější.

Pinocchio

Češi mají díky Karlu Jaromíru Erbenovi Otesánka a díky Josefu Skupovi Hurvínka, Italům zase spisovatel Carlo Collodi vymyslel legendárního neposlušného dřevěného panáčka s dlouhým nosem. Knižní předloha se dočkala hned několika animovaných i hraných zpracování, mimo jiné třeba i od slavného Walta Disneyho.

Foto: pixabay.com

Otesánek

Hororovou pohádku o oživlém pařízku, který postupně spořádá pecen chleba, mámu, tátu i sedláka s koňmi a povozem, děti milují. Slavného českého režiséra Jana Švankmajera okouzlila natolik, že podle ní dokonce natočil i film pro dospělé.

Hurvínek

A samozřejmě také jeho otec Josef Spejbl, kamarádka Mánička, paní Kateřina a uštěkaný pes Žeryk, prostě všechny dřevěné hvězdy Divadla Spejbla a Hurvínka, které už léta objíždějí svět a baví malé i velké diváky. Letos se v našich kinech objevily dokonce ve 3D ve filmu Hurvínek a kouzelné muzeum.

Enti

Těžko říci, jak by to dopadlo s lidmi, elfy i trpaslíky, kdyby se do bitvy u Železného pasu nezapojily stromové bytosti vedené svým pánem Stromovousem. Enty si jako celý svůj neuvěřitelně propracovaný svět v románu Pán prstenů vymyslel anglický spisovatel J. R. R. Tolkien a na filmové plátno je převedl režisér Peter Jackson.

author
Autor Rudolf Králredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám