5 majestátních stromů, které najdete v centru Prahy

Praha je nepochybně plná pozoruhodných památek. Mezi významnými stavbami ale občas vykoukne i vzácný a starý strom, který stojí za pozornost. Podívejte se s námi, o jaké významné stromy lze při procházce metropolí zakopnout.

Babyka s výhledem na Hrad

Na východní svah Petřína dopadlo zhruba před 155 lety malé semínko javoru babyky. Líbilo se mu v té půdě natolik, že tu zakořenilo a vyrostl z něj nádherný košatý velikán. Klene se nad malebným rybníčkem u zdejší restaurace, hledí si spokojeně do dáli a navíc je jediným památným stromem svého druhu na území Prahy.

zdroj: prazskestromy.cz

zdroj: prazskestromy.cz

Platan, pod kterým hloubal i Beethoven

Málokdo tuší, že hned za Lennonovou zdí stojí opravdový unikát. Již 290 let starý platan javorolistý má kolem pasu úctyhodných 712 cm. Je tak nejmohutnějším i nejstarším stromem na území hlavního města a neztratí se ani v celorepublikovém měřítku. Navíc se traduje, že pod ním sedával i geniální skladatel Ludvig van Beethoven.

Foto: prazskestromy.cz

Foto: prazskestromy.cz

Jasan ve Strahovské zahradě

Nedaleko Pražského hradu můžete narazit na památný jasan ztepilý. Tenhle fešák, jehož stáří se odhaduje na 200 let, patří k největším v republice. Hledejte ho pod promenádou Raoula Wallenberga, odkud je mimo jiné parádní výhled na městské panorama.

Foto: prazskestromy.cz

Foto: prazskestromy.cz

Rozeklaný stařeček na Karlově náměstí

Netradiční exemplář platanu javorolistého dominuje rušnému Karlovu náměstí. Na svůj druh už je to pěkný stařík, který přes 170 let odolával nejen zubu času, ale také působení nemilosrdného městského ruchu. Díky šikovným restaurátorům naštěstí můžeme košatého krasavce obdivovat dodnes.

Foto: prazskestromy.cz

Foto: prazskestromy.cz

Platan javorolistý na Kampě

Proslulá Kampa nevypadala vždycky tak, jak ji známe. Dnešní podoba vznikla až po druhé světové válce spojením bývalých šlechtických zahrad. V severní části tzv. Velíkovské zahrady přitom stál majestátní platan, který vysadili v roce 1813. Jeho koruna tak zůstává jedinou připomínkou bývalého rozdělení dnešního parku. A navíc je krásně vidět široko daleko.

Foto: prazskestromy.cz

Foto: prazskestromy.cz

author
Autor Zuzana Košutováredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám