Historická města, pozoruhodné památky… a také lesy, to vše chrání na svém seznamu světového dědictví UNESCO. My jsme ten seznam prohledali a našli tam pro vás šest výjimečných lokalit, do kterých se určitě vyplatí zavítat.
Národní park Garajonay
Pokud se v létě chystáte dovolenkovat na „Kanárech“, nevynechejte ostrov La Gomera, kde v národním parku Garajonay můžete obdivovat unikátní vavřínové lesy. Vždyzelené vavříny dorůstají do výšky až 20 m a pokrývají asi 70 % parku. Zbytek lesa patří vřesovcům stromovitým, jalovcům a několika stovkám dalších rostlin.
Původní bukové lesy Karpat a staré bukové lesy Německa
Ne nadarmo se říká „být zdravý jako buk“. Tyto stromy se dožívají klidně i pěti set let a jsou neuvěřitelně vitální. Dokonce se jim prý vyhýbají blesky. Složitý název oblasti v sobě ukrývá patnáct oddělených lokalit na území Ukrajiny, Slovenska a Německa. Bukové pralesy Karpat jsou zajímavé hlavně proto, že dokládají, jak se příroda vyvíjela po skončení poslední doby ledové.
Vavřínový les na Madeiře
Kdysi dávno pokrývaly vavříny většinu Evropy. Potom se ale změnilo klima a zbytky původního pralesa přežily jen na několika málo místech. Vavřínový les na Madeiře je největším z nich. Unikátní stromy doplňuje řada rostlin a živočichů, například speciální druh madeirského holuba.
Západní Kavkaz
Člověk už staletí přetváří přírodu k obrazu svému, jak se mu zrovna zachce. Na Západním Kavkazu se mu ale asi naštěstí nechtělo, a tak tam dodnes najdeme pásy zcela nedotčených horských lesů. Pastviny spásá pouze volně žijící zvěř a o rozruch se postaral snad jen zubr, který odsud pochází a jenž sem byl před časem znovu dovezen.
Bělověžský prales
Kde je voda, tam je život. Rozsáhlá přírodní rezervace na rozvodí Baltského a Černého moře je domovem mnoha savců, mezi kterými je i několikasethlavá populace zubrů. Bělověžský prales se nachází na hranici mezi Polskem a Běloruskem, jeho rozloha je 3 086 km² hektarů a rostou v něm jak jehličnany, tak listnáče.