6 překvapivých faktů o lyžích

Podle meteorologů naše hory tuhle sezonu teprve čeká ta pravá sněhová nadílka. Než se svezete na čerstvém prašanu, možná zatoužíte vědět o dřevěných deskách, které si přivážete k nohám, víc. Vždyť jsme přeci národ Aleše Valenty, Ester Ledecké a Kateřiny Neumannové!

1. První lyže vznikly… Ehm

Přestože některé zdroje datují záznamy o lyžích až k 10 000 let starým malbám lyžařů v Číně, jiné jsou o něco skromější a tvrdí, že začátek lyží máme hledat v Norsku. Tam nalezneme 7 000 let staré výjevy z jeskyní i skutečné lyže, které pocházejí z doby 4 500 až 2 000 před naším letopočtem. Jenže pokud budete pátrat dál, zjistíte, že o prvenství mezi lyžaři se pere i Rusko. Další odborníci zase tvrdí, že se lyžovalo už za doby kamenné. Lyže tenkrát sloužily jako pomůcka při lovu a dopravní prostředek. Za mateřskou zemi lyžování, jak ho známe dnes, bychom ale měli jednoznačně označit Norsko. Nejen, že slovo lyže pochází z norského skíð (což znamená kus dřeva), také se právě v Norsku odehrály první lyžařské závody, a to v roce 1843.

Milujeme dřevo - 6 překvapivých faktů o lyžích

2. Lyže se rozpouštěly pod nohama

Lyže se po tisíciletí dělaly z jednoho kusu dřeva. I první oficiální dílny u nás tak vyráběly lyže ještě na konci 19. století. S vyšší poptávkou po lyžování ale musely přijít inovace. Jeden kus dřeva tak nahradilo vrstvení několika druhů dřevin na sebe. Jenže se zpočátku používalo lepidlo, které bylo rozpustné ve vodě, a tak se lyže poměrně snadno ve sněhu rozpadly. Technologické inovace přinesly do výroby lyží i kov a plast, což způsobilo zvěsti, že dřevo jako materiál mezi lyžemi úplně vymizí. Jenže se tak nikdy plně nestalo.

Milujeme dřevo - 6 překvapivých faktů o lyžích

3. Lyžovat se dá i v exotických zemích

Přestože jsou lyže doma ve Skandinávii a v Alpách, lyžuje se po celém světě. Lyžovat můžete mezi klokany v několika střediscích u protinožců v Austrálii i na Novém Zélandě. V Austrálii dokonce vznikl první klub alpského lyžování. Lyžuje se i v exotické Africe. Nejvýznamnější střediska jsou například Tiffindell Ski Resort v Jihoafrické republice, resort Tikjda v Alžírsku nebo Oukaïmeden v Maroku v pohoří Atlas. A co víc, lyžovat můžete i v Dubaji, Afghánistánu nebo Severní Koreji.

4. Na lyžích rychleji než autem?

Na lyžích spálíte slušný počet kalorií. Taky na nich můžete vyvinout pořádnou rychlost, protože lyžování je jeden z nejrychlejších nemotoristických sportů. Světový rekord drží doposud Ital Simone Origone, který sjel kopec rychlostí 250 km v hodině.

6 překvapivých faktů o lyžích

Foto: simoneorigone.com

5. První popularizátor lyžování byl stvořitel Sherlocka Holmese

Sir Arthur Conan Doyle se svými články v časopisu Strand, kde také vydával povídky o jeho nejslavnějším detektivovi, zasloužil o rozšíření lyžování mimo Skandinávii. S humorem krajanům líčil nebezpečí lyžování i základní techniky. Sám sport s nadšením provozoval ve Švýcarsku.

6. S lyžemi na Měsíci?

Až budete kupovat pozemek na Měsíci milovníku lyžování, zvažte koupi poblíž “hor”. Už Harrion Schmidt z posádky Apolla 17 si v roce 1972 všiml, že jsou na Měsíci místa jako stvořené pro budoucí “lunární lyžovací dovolenou.” Sám se po povrchu Měsíce pohyboval technikou, která se používá při cross-country lyžování a dosáhl tím úctyhodné rychlosti

Milujeme dřevo 6 překvapivých faktů o lyžích

Ilustrace: Ulrich Lotzmann pro NASA

 

 

author
Autor Alena Bílková