7 dechberoucích stolů se dřevem

Stůl je základ. Kolem něj se potkáváme u snídaně a svátečního oběda. U něj si dáváme schůzky v kavárnách a porady v práci. Schází se za nimi politici, aby jednali o budoucnosti a odborníci, aby pochopili minulost.

Něco tak významného, jako stůl,  si pochopitelně zaslouží naši pozornost. Vybrali jsem pro vás několik brilantních ukázek spojení kreativity s funkcí. Jejich společným jmenovatelem je samozřejmě dřevo. Jedním z důvodů, proč se tolik architektů, designerů a truhlářů věnuje právě stolům je, že jejich “umělecké dílo” bude sloužit svým majitelům. Nebude jen objektem pro vystavení a obdivování, ale součástí každodenního života.

Stoly se dřevem Milujeme dřevo

Foto: Riva 1920

Italská rodinná firma Riva 1920 vytvořila tento stůl z 50.000 let starého dřeva pocházejícího z Nového Zélandu. Jednotlivé kousky dřeva připomínají světadíly a proto stůl dostal jméno Planeta Země.

Stoly se dřevem Milujeme dřevo

Foto: Greg Klassen

Greg Klassen  žije s rodinou v severozápadním Pacifiku. Miluje místní světlo, řeky, pole a dřevo. Jak sám říká, své stoly nevyrábí, ale vytváří. Od návrhu po realizaci je vše práce jediného člověka.

 

Stoly se dřevem Milujeme dřevo

Foto: Duffy London

Designér Christopher Duffy z Londýna si rád hraje s iluzemi, gravitací a geometrií. Jeho nejslavnější dílo je stůl “Abyss Table”. Má něco společného se stolem od Grega, ale jde ještě dál. Stůl se skládá z mnoha vrstev dřeva a skla. Výsledkem je trojrozměrná geologická mapa oceánu a jeho dna. Nádherné dílo.

 

Stoly se dřevem Milujeme dřevo

Foto: Hilla Shamia

Hilla Shamia je úžasná izraelská umělkyně, která se rozhodla spojit dřevo a kov v jedno. Její stůl vzniká tak, že lije rozžhavený hliník přímo na surové dřevo cypřiše a eukaliptu. Ten pronikne do každé praskliny a štěrbiny dřeva a vytvoří silnou vazbu. V místě spojení dřeva a hliníků vzniká krásná černá opálená vrstva.

 

Stoly se dřevem Milujeme dřevo

Foto: John Makepeace

John Makepeace je uznávaný britský designér a výrobce nábytku. Sám se netají tím, že by se rád zapsal do učebnic historie jako výrazný inovátor v designu a funkci nábytku. Jeho stůl s jídelními židlemi “Mullbery 3” plně zachycuje krásu přírody a j dokonalým příkladem inovace a vynikajícího řemeslného umění. Pro výrobu se používá morušové dřevo a bronz.

 

Stoly se dřevem Milujeme dřevo

Foto: John Houshmand

John Houshmand z Los Angeles hluboce miluje dřevo a stromy. Říká, že mají svou duši a poskytují nám vzduch, který dýcháme, úkryt, ve kterém žijeme, a jídlo, které nás živí. V domě masové produkce, chce, abychom viděli, jak dřevo doopravdy vypadá.

 

Stoly se dřevem Milujeme dřevo

Foto. Ali Express

Asi nejslavnějším stolem v naší historii je ten z nástěnné malby Poslední večeře od Leonarda da Vinci. Odborníci ale hovoří o tom, že Leonardo v obraze zachytil spíše symboliku a atmosféru již ovlivněn křesťanskou tradicí, než věrné historické události. Ježíš a jeho spolustolovníci seděli s největší pravděpodobností na zemi na pohodlných polštáři a jedli z nízkých stolků.

 

 

 

author
Autor Jakub Starkredakce@milujemedrevo.cz