Ikonické dřevěné židle 20. století

Židle, jak je známe dnes, se začaly objevovat až od 16. století. Do té doby jsme seděli na truhlách, lavicích a stoličkách. Podívejme se na několik nejslavnějších novodobých židlí. Možná budete mít dojem, že je dobře znáte. Je to proto, že se, podobně jako jiné ikony, se staly vzorem a inspirací i pro ostatní.

Sedia 1

Jelikož rádi pracujeme se dřevem a obliba DIY roste a roste, začneme židlí, kterou si její majitel musí dodělat sám. Sediu 1 navrhl  italský designér Enzo Mari v roce 1974. Byla součástí jeho projektu Mari 1974 Autoprogettazione, což byla kolekce nábytku vyrobeného z jednoduchých a cenově dostupných materiálů. Od roku 2010 je užitková židle Sedia 1 vyráběna finskou firmou Artek a prodává se jako sada předřezaných borovicových desek spolu s hřebíky a návodem.

Sedia 1 - ikonické židle Milujeme dřevo

Červeno-modrá židle

Toto tradiční masivní křeslo, přeměněné v geometrickou entitu je dílem holandského architekta jménem Gerrit Thomas Rietveld. V roce 1918 představil svůj návrh jen v barvě přírodního dřeva. Později, v roce 1921, ho upravil do barevné  kombinace červená-modrá-žlutá. V té době byl Rietveld stoupencem hnutí De Stij. Jeho členové zjednodušovali svá díla na horizontální a vertikální linie a používali pouze primární barvy. Tuto nádhernou židli dodnes vyrábí a prodává Cassina.

 

ikonické židle Milujeme dřevo

Stool 60

No dobrá, není to plnohodnotná židle. Spíš stolička. Ale je tak roztomilá, že jsme si ji tady vymínili. Známe ji všichni a málokdo ví, že se zrodila už v roce 1933. Původně byla určena pro knihovnu ve městě Vyborg ve Finsku. (Toto město bylo později postoupeno Sovětskému svazu). Je stohovatelná a obsahuje v sobě základní esenci funkcionalistického designu.

Stool 60 ikonické židle Milujeme dřevo

Lounge Chair Wood (LCW)

Naprostá designová ikona. Podle časopisu TIME se dokonce jedná o židli 20. století. Proč o tom pochybovat. Manželé Charles and Ray Eamesovi, kteří ji navrhli v roce 1945 si to zaslouží. Nejen za LCW, ale i za všechny jejich další geniální a nádherné výrobky. LCW dnes prodává Vitra. Původní originální kusy z 50. let jsou velmi ceněným sběratelským artiklem.

Eames-Molded-Plywood-Chai ikonické židle Milujeme dřevo

Series 7™

Od roku jejího návrhu v roce 1955 se prodalo ve světě na 8 milion jejích kopií. Autorem je dánský architekt a designér Arne Jacobson. Tato lehká stohovatelná židle z něj, a také z firmy Fritz Hansen, která židle vyráběla, udělala prakticky přes noc nábytkářské hvězdy.

 

Series-7-natural-oak ikonické židle Milujeme dřevo

Crinolette Armchair

Autorkou je finská designérka Ilmari Tapiovaara. Crinolette je masivní židle ve stylu břízy, která byla navržena v roce 1962 pro Artek. Ten vyrobil 4 200 kusů Crinolette mezi lety 1962 a 1968. Nyní je opět v prodeji a skvěle zapadá do populárního trendu v bydlení “scandi” a životní filosofie “Hygge”.

Crinolette-Armchair ikonické židle Milujeme dřevo
Židle 14

TON nesmí v našem výčtu chybět. Nechali jsem si ho na konec.Od roku 1859, kdy byla židle číslo 14 představena, se jí ve světě prodalo více než 80 milionů kusů. Její ikonické tvary tvoří šest ručně ohýbaných bukových kulatin, dva šrouby a deset vrutů. Pro nízkou hmotnost, dobrou cenu a pověstnou pevnost si rychle našla své místo ve vídeňských kavárnách, od čehož získala přídomek „kavárenská židle“.

 

Židle 14 TON ikonické židle Milujeme dřevo

 

Pokud uvažujete o oživovacím nátěru pro své židle, nebo o jejich celkové renovaci, rádi vám poradíme na našem Facebooku. Obecně doporučujeme vodou ředitelné lazury a barvy od Balakrylu. Práce s nimi jde dobře od ruky a výsledek je perfektní. O renovaci židlí jsem také již dříve psali v tomto článku. Přejeme vám veselé tvoření.

author
Autor Jakub Starkredakce@milujemedrevo.cz