7 věcí, které jste pravděpodobně nevěděli o dřevu a stromech

Dřevo nás obklopuje od nepaměti. Stále více ho nahrazujeme jinými materiály, přesto máme kolem sebe doma a v práci celou řadu věcí, které obsahují alespoň kousek dřeva. Není bez zajímavosti, že IKEA spotřebuje ročně 1 % celkové produkce dřeva. Podívejme se na pár dalších zajímavostí o dřevu, které jste možná nevěděli.

Nejstarší umění

Dřevo ve formě dřevěného uhlí bylo prvním uměleckým nástrojem. Například jeskynního umění s využitím spáleného dřeva v Rouffignaci ve Francii se odhaduje na 13.000 let staré.

Milujeme dřevo jeskynní mallby

Foto: Bradshaw Foundation

Nejdražší dřevo

Pochází ze Afrického Blackwood. Ten je velmi vzácný a roste už jen Tanzánii a v severním Mozambiku. Toto dřevo se používá na výrobu hudebních nástrojů jako jsou klarinety a hoboje. Cena se pohybuje kolem 25 tisíc dolarů za kubík. Takže dveře z Blackwoodu má na světě asi málokdo.

Milujeme dřevo Africký Blackwood

Foto: FCS.org

Korek pochází ze stromu

Korek používaný k výrobě zátek pochází z korkového dubu. Tyto stromy žijí až 250 let a každých 25 let jsou zbaveny kůry, aby pomohly vytvořit zátky používané ve láhvích s vínem po celém světě.

Mluví mezi sebou stromy?

Bylo zjištěno, že například vrby vylučují chemickou látku kterou hmyz přenese na další z nich. Na jejím základě další vrby začnou vyrábět tříslovinu, kterou pokryjí své listy a tím se chrání před škůdci.

Žíznivé a pracovité stromy

Strom za rok vypije až 2000 litrů vody. Není se čemu divit. Mají totiž dost práce. Jeden člověk dokáže ročně vyprodukovat 10 tun CO2. Jednomu stromu pak trvá celý život, než z atmosféry odstraní jednu tunu CO2. A dva stromy vytvoří tolik kyslíku, že bohatě stačí pro život čtyřčlenné rodiny.

Všelék

Není překvapením, že vědecké studie prokázaly další blahodárný účinek stromů. Pacienti v nemocnosti se léči rychleji a mají menší obtíže, pokud mají z oken výhled na stromy. Stejně tak pohled z oken do zeleně pomáhá soustředění a při studiu.

Milujeme dřevo stromy léči

Dobrá investice

Pozemky se vzrostlými a zdravými stromy mají podle odborníků min. o 10 % vyšší tržní cenu. Městské čtvrti, kde je vysázeno hodně stromů, jsou populárnější a nemovitosti v nich jsou více ceněné. Navíc přítomnost stromů snižuje míru kriminality, vandalismu a dokonce i domácího násilí. Přítomnost stromů nás zkrátka dělá lepšími, veselejšími a šťastnějšími. Souhlasíte?

Milujeme dřevo stromy

 

 

 

author
Autor Jakub Starkredakce@milujemedrevo.cz