Betlémům se u nás daří

Je to trochu paradox. Patříme k nejateističtějším zemím Evropy, ale  co se výroby betlémů týče, řadíme se na starém kontinentu mezi špičku. Nejspíš to bude tím, že stavění betlémů je především krásná práce se dřevem, které lidi v Čechách a na Moravě prostě milují. 

Jak šla historie

Betlémy k nám v 16. století přinesli z Itálie jezuité a františkáni, ten vůbec první na našem území byl k vidění v roce 1562 v kostele sv. Klimenta na Starém Městě pražském. Z kostelů se nejdřív přesunuly do sídel nižší šlechty a měšťanstva, později si lidé začali i kvůli josefínským reformám (císařský zákaz vystavování jesliček v kostelích) pořizovat jejich zmenšené verze domů. Tradice lidového betlémářství se pak začala psát v 18. století a od výtvarníků profesionálů řemeslo postupně přechází do dílen řemeslníků i rukou samouků. Původně se výroba soustředila v regionech s německy mluvícími obyvateli, hlavně v podhůří. Tady se vyráběly betlémy ze dřeva, mimo tyto oblasti pak hlavně z papíru. Rozmachu betlémů koncem 19. století pomohly i další metody výroby a nové materiály.

 

Betlémy Milujeme dřevo

Betlémy jako prostředek obživy

Nejvýznamnější centra betlémářství jsou Třebíčsko, Králicko, Klatovsko, Plzeňsko, Podorlicko a Příbramsko. Typické dřevěné betlémy vznikaly na Králicku, byla tu založena řezbářská škola, která místní styl vyřezávání betlémů ovlivnila. Zdejší obchodníci prodávali vyhlášené betlémy do zahraničí, fungovalo tady až šest set domácích dílen a přivýdělek lidem pomáhal přežít v horách. Jako surovina se používalo měkké smrkové dřevo, špalíky ve velikosti budoucích figurek se zbavily smoly ve vroucí vodě a po usušení se zpracovaly. Ruce se připevňovaly zvlášť, ženská práce pak bylo barvení dřeva temperovými nebo olejovými barvami.

 

Betlémy Milujeme dřevo

 

Třebechovická superstar

Asi nejznámější český betlém je celodřevěný mechanický betlém z Třebechovic řezbářů Josefa Probošta, Josefa Kapuciána a Josefa Frimla, kteří na něm pracovali čtyřicet let. Je sestaven ze dvou tisíců dílů a napočítáte v něm tři sta postaviček (více než sto se jich pohybuje). Tuto krásnou národní památku obdivovali například i na výstavě Expo v Montrealu. Vy ho můžete vidět v Třebechovickém muzeu betlémů.

Foto: Shutterstock

author
Autor Rudolf Králredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám