Boubínský prales

Třetí nejstarší národní přírodní rezervace v České republice se nachází v CHKO Šumava v okrese Prachatice nedaleko obcí Kubova Huť, Horní Vltavice a Včelná pod Boubínem. I když je do nejdivočejší části vstup zakázán, stejně patří Boubínský prales a jeho okolí mezi nejnavštěvovanější místa na Šumavě. Ročně sem zavítá okolo stovky tisíc turistů.

Kolem nejslavnějšího českého pralesa panuje mezi veřejností hned několik mýtů a omylů. Rozhodně se nejedná o jediný prales u nás, jak si mnoho lidí stále myslí. Ve skutečnosti jich v ČR máme několik desítek. Boubín není dokonce ani prvním pralesem vyhlášeným na našem území přírodní rezervací, tento primát mu vzal Žofínský prales. Není také pravda, že zde člověk nezasahuje a nechává vše na přírodě. Takzvaná jádrová (bezzásahová) oblast, v níž je zakázána těžba, kam nemají přístup turisté a která může být využívána jen pro výzkumné účely, totiž tvoří jen asi 7 % celkové plochy rezervace.

boubin1

Foto: sumavanet.cz

Díky pane Johne

Zásluhu na tom, že byl Boubínský prales prohlášen už v roce 1858 za chráněné území, měl tehdejší lesmistr vimperských lesů Josef John. Podařilo se mu totiž vybrat osm oblastí, kde byl les nejméně dotčen lidskými zásahy, a přesvědčit majitele schwarzenberského panství knížete Jana ze Schwarzenberku, aby zde zřídil ochrannou zónu. Rezervace měla zpočátku jen nějakých 47 ha, do dnešních dnů se však rozrostla na 685 ha. Osvícený lesník Josef John má po právu asi dva kilometry pod vrchem Boubínem svůj památeční kámen.

boubin2

Foto: sajri.blogspot.cz

Povětří, turisté, vysoká a kůrovec

Ještě na začátku šedesátých let minulého století směli turisté i do nejstarší části pralesa okolo Kaplického potoka. Jejich příliv však spolu s vichřicemi a přemnožením vysoké zvěře, která už tady po zmizení rysů a vlků neměla přirozeného nepřítele, neúměrně prales zatěžoval. Proto v roce 1963 nechala správa CHKO Šumava jádro Boubínského pralesa (o rozloze 47 ha) oplotit a návštěvníci sem směli chodit jen určitou trasou a za doprovodu průvodce. V roce 1979 pak bylo jádro pralesa pro veřejnost zcela uzavřeno.

Foto: Panoramio.com

Foto: Panoramio.com

Vzhůru na výlet

I když se do srdce pralesa nedostanete, neznamená to, že Boubín nestojí za návštěvu. Vyrazte třeba z Kubovy Hutě po modré přes Basumské louky, na Srní vrch, Boubínský prales, na křižovatku na Křížkách, přes Boubínské jezírko, Amortovku a přes Lom před Soví skálou až na vlak do Zátoně. Od Boubínského jezírka vede také naučná stezka se zastávkami, které návštěvníky pralesa informují o stromech, rostlinách, ptácích a zvířatech, která tu žijí.

Foto: newgo.cz

Foto: newgo.cz

author
Autor Rudolf Králredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám