V dílně se zvolna snášejí piliny. Ruce precizně skládají dřevěný kříž resonanční desky. Jiné pak hoblují oblý tvar, mnohým připomínající ženské tělo. Další prsty vkládají do dřevěné desky perleťové ornamenty a leští materiál do zářivého lesku. Barvy různých druhů dřeva rozehrávají hru s kovem. Tak vzniká umění v jedné dílně na jihu Moravy. Kytary Furch se stávají uměleckým kouskem ještě dřív, než se jich dotknou ruce muzikanta, které rozehrají struny. Nedají na ně dopustit hudební osobnosti jako David Koller, Xavier Baumaxa, Vladimír Merta, Glen Hansard nebo Suzanne Vega.
A výčet muzikantů by mohl pokračovat. Kytary Furch okouzlily českou hudební špičku od nejstarších bardů až po současnou mladou generaci. Vybrali si je jako nástroj kytaristi od Států přes Asii až po Finsko.
Tento příběh je ale o tom, jak přetavit lásku k hudbě v řemeslo s vůní dřeva.
Nedostatek kvalitních hudebních nástrojů v Československu 70. let, garážový vzdor komunismu, jeden zámečník a bubínek předělaný na banjo. To jsou začátky firmy, která dnes vyrobí ročně 8 000 kytar a rozveze je na všechny kontinenty. Firmu převzal po zručném otci Františkovi Petr Furch a jejich kytary dnes u nás nemají konkurenci. Kytary Furch čelí dvěma probíhajícím výzvám: expanzi do Ameriky a vývoji využití robotiky ve výrobě. Chlubí se respektem k životnímu prostředí i doživotním servisem pro majitele jejich nástrojů. Posouvají technologii výroby i design kytar. Podívejte se s námi do jejich továrny.
Akustická kytara ≠ kytara jednoho tvaru
Aktuální nabídka Furch kytar čítá: 20 modelových řad, 13 tvarů těla, počet strun od 6 do 12, kytary pro praváky i pro leváky a v neposlední řadě celá jedna speciální řada, která umožňuje si vybrat až ze 160 vlastností a ty zkombinovat do unikátního nástroje vytvořeného podle vlastních představ muzikanta. Scorpions jednou přišli s tím, že by potřebovali vymyslet a vyrobit dvoukrkou kytaru. A dostali ji. Je na první pohled jasné, že tyhle kytary nejsou pro amatéry, jejich cena se pohybuje v řádu desítek tisíc korun. A pozadu nezůstávají ani s variantami použitého dřeva. 16 druhů dřeva pro přední desku a 21 pro zadní desku, to už je pěkná řádka kombinací.
Pro dřevo až do Afriky, Kanady nebo na Havaj
Česká výroba, české dřevo? Omyl. Palisandr, mahagon nebo eben jsou pro své vlastnosti mimořádně pevného dřeva ideální pro krky kytar zatížené napnutými strunami. Exotické dřeviny dodávají kytarám i nádherné barvy a kresby. Z tuhého, často exotického dřeva jsou tvořeny zadní desky. Přední pak z měkčích dřev, například smrku sitka, který má kvůli stejnoměrné kresbě ideální vlastnosti pro naladění nástroje. Kombinacemi dřev vznikají odlišné zvukové vlastnosti kytar. Smrková přední deska přinese jasný a otevřený zvuk. Celomasivní kombinace červeného cedru a afrického mahagonu zase zvýrazní nízké tóny. Černý ořech poskytuje nádherný melodický tón s velmi příjemnými zvukomalebnými středy a čistým projevem ve výškových polohách. “Charakter zvuku každé kytary ovlivňuje především druh dřeva a jeho kvalita, proto výběru dřeva věnujeme obrovskou péči. Dlouhodobě testujeme dřevo z pěti světadílů a při několikafázovém třídění materiálu hodnotíme řadu kritérií, která se navíc mírně liší pro materiály přední desky, lubů i zadní desky,” dodává Petr Furch. Cítíte v tom tu touhu po dokonalosti?
A na závěr gelový lak
Další podstatnou kapitolou ve výrobě kytar je jejich lakování. „Vytvořili jsme úplně nový lak, který podporuje rezonanci kytary,“ popisuje Petr Furch pro Hospodářské noviny. “Lak má devět vrstev a tuhne pod ozařovacími lampami. “Po 30 vteřinách v ultrafialové peci je tvrdší než klasické rozpouštědlové laky a tím získává lepší akustické vlastnosti,” popisuje dál majitel firmy v novinovém článku. A finální kontrola díla? Naladění kytary ladičkou a ruční hrou. “Naše kytary vyrábíme z prémiových dřev nejvyšší kvality s deklarovaným původem těžby. Jejich výběru věnujeme mimořádnou pozornost, a se stejnou péčí přistupujeme také k dalšímu zpracování dřev, tedy sušení, třídění a veškerým dalším úpravám do finální podoby,” uzavírá Furch příběh stromů, které mají dar denně hrát milionům uší na světě.