Designér pěstuje na poli nábytek ze dřeva

Dřevěný nábytek od britského designéra Gavina Munro balancuje na hranici mezi řemeslem, uměním a přírodou. Židle, stoly, lampy či zrcadlové rámy totiž nevyrábí, ale pěstuje je na poli. Každý jím vyrobený kus dřevěného nábytku je díky tomu naprostý unikát a zájemci si jej letos poprvé budou moci pořídit i domů.

Inspiroval se bonsají

Když byl Gavin ještě malý kluk, všiml si na zahradě bonsaje, která mu svým tvarem připomínala židli. Netradiční stromek na něj velmi zapůsobil. Později, když musel budoucí designér během dospívání kvůli problémům s páteří nosit speciální konstrukci pro upevnění tělesné stavby, zrodil se v jeho hlavě netradiční nápad. Co kdyby zkusil pomocí obdobné konstrukce tvarovat stromy podobně, jako to viděl u bonsaje z dětství?

_nabytek2

Dřevěný nábytek pěstuje na plný úvazek

Nejprve spustil kampaň na crowdfundingovém serveru Kickstarter, aby zjistil, zda o jeho nápad bude zájem. Ohlas byl velký, takže se Gavin mohl pustit do práce. Společně se svou ženou Alicí založil společnost Full Grown, pořídil si pole o velikosti jednoho hektaru a začal se na plný úvazek věnovat pěstování nábytku. Aktuálně se Gavin stará o stovky stromů. Vlastně se tak snaží řídit malý les, a jak sám říká, za rok je schopen vytvořit asi 50 kusů nábytku. To však znamená, že se zároveň musí postarat o 100 stromů, které právě rostou, což představuje asi 1000 větví, které vyžadují péči, a 10 000 menších větviček, které je nezbytné ve správný čas zastřihávat.

_nabytek3

Příroda na prvním místě

Gavin se snaží o přístup šetrný k přírodě. Všechno dřevo, s nímž pracuje, si vypěstoval sám, a co nezpracuje, to recykluje nebo kompostuje. Může se tak zaručit, že jím vypěstovaný nábytek je výhradně přírodní. K jeho výrobě nepotřebuje žádné hřebíky ani chemická pojidla. Když je potřeba, pustí se do roubování.

_nabytek4

_nabytek5Dřevěný stůl roste 15 let

V Gavinově sadu momentálně převažují vrby, jejichž větve se díky pružnosti snadno tvarují. Pracuje však také se dřevem jasanů, javorů, lísek, jabloní i dubů. Pěstování nábytku je podle něj běh na dlouhou trať. První prototypy zkoušel vypěstovat už v roce 2006, první zkušební kusy vyprodukoval v roce 2010. Od té doby své know-how neustále vylepšuje. Nejtěžším úkolem je prý vypěstovat židli, jejíž růst trvá 4 až 8 let, a nejjednodušší způsob, jak ji tvarovat, je doslova vzhůru nohama. Nejdéle Gavinovi trvá vytvořit dřevěný stůl, který roste až 15 let. První nábytek chce Gavin začít prodávat v polovině letošního roku. Cena se bude odvíjet od náročnosti péče, jedna židle tak podle všeho přijde na cenu okolo 4 tisíc liber.

Foto: Full Grown

Autor Klára Beščecováredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám