Doba plastová končí. Nahradí ji dřevo.

Ve snaze ochránit životní prostředí a omezit znečištění oceánů navrhla v pondělí Evropská komise zákaz jednorázových plastových brček, nádobí i dalších plastových výrobků na jedno použití. V případě, že existují dostupné a cenově přijatelné alternativy, bude jejich prodej zakázán. Tak se na to pojďme podívat!

Plastová brčka

Ekologická brčka na více použití? Proč ne, jsou jednoduše omyvatelná a více trendy. V současné době je možné zakoupit bambusová brčka. Jedná se o velmi šetrný materiál, navíc bambus roste až o metr denně, vytváří více kyslíku než jiné stromy, je naprosto rozložitelný a hlavně nepotřebuje chemikálie a pesticidy, aby mohl růst. Jde to snad více eko? A nebojte, pandy hlady neumřou, brčka se vyrábí z moso bamboo neboli Listoklasece jedlého, který pandám nechutná. Jsou to vybíravé potvory, tak vy buďte také a zapomeňte na plastová brčka.

Milujeme dřevo bambusová brčka

PET lahve

Evropská komise navrhla, že plastové lahve budou povoleny pouze v případě, že bude víčko pevně připevněné k lahvi. Ano, přesně tak, víčka na děti už sbírat nebudeme. Voda z lahve je obrovský business a docela zbytečný. Při srovnání ceny vody za litr vody, který teče z kohoutku a té doma zjistíte, že rozdíl je neskutečný. Pokud vám samotná voda nechutná, zkuste ji ochutit ovocem, mátou nebo okurkou. Běžně dnes také koupíte uhlíkové tyčinky či filtry pro filtraci vody. Eko lahve seženete skleněné s korkovým obalem, který lze jednoduše sejmout a použít jej jako kelímek na pití.

Lahev s korkovým uzávěrem Milujeme dřevo

Vatové tyčinky

Do uší, jak všichni víme, by se používat neměly. Pro jiné účely jsou k dispozici ty papírové (a jsme zase u dřeva) a nebo dražší, bambusové. Jsou 100% rozložitelné a kompostovatelné, neobsahují škodlivé fosfáty a na rozdíl od těch plastových se při manipulaci neohýbají, takže krom přírody šetří i vaše nervy.

 

Bambusové vatové tyčinky

Jednorázové a dřevěné nádobí

Na piknik, grilovačku. Je to praktické, ale neekologické. Dobrou volbou jsou papírové tácky, které přírodu tolik nazatěžují a jsou k dostání v mnoha barevných variantách a motivech. Co třeba puntíkatý piknik, kde budou hrát prim ženy v puntíkatých šatech s puntíkatým ekologickým nádobím? Na zeleninu a saláty doporučujeme dřevěné mísy, které jednoduše umyjete a navíc v nich zelenina neztratí mnohé ze svých živin. Jako bonus vypadá salát v dřevěné míse stylově. Víc stylovější je snad jen piknikový koš z proutí, ve kterém máte úchytky pro své oblíbené domácí nádobí.  Pokud se však nechcete plastového nádobí vzdát, sáhněte po 100% recyklovatelném plastu, který šetří až o polovinu více energie, vody, více než polovinu emisí a 75 % ropy. 

Dřevěné nádobí Milujeme dřevo

 

author
Autor Darja Jochimováredakce@milujemedrevo.cz