Dřevěné městečko v Rožnově

Máte občas chuť vrátit se v čase o několik stovek let zpátky, kdy bylo každodenní tempo o poznání pomalejší, člověk žil v souznění s přírodou a celý život byl jistým způsobem jednodušší? Právě takovou atmosféru dob dávno minulých můžete nasát v Dřevěném městečku v Rožnově pod Radhoštěm.

Skanzen, kde to žije

Projít se mezi původními dřevěnými domy z poloviny 18. století, nakouknout do hospůdky ještě o dvě stovky let starší, seznámit se s tradičními technikami, obyčeji, lidovým uměním a zvyklostmi – to všechno a ještě mnohem víc vám umožní skanzen Valašského muzea v přírodě.

_roznov6

Historie skanzenu se začala odvíjet už v roce 1925. Založili ho bratři Jaroňkové, kteří chtěli, aby se stalo živým muzeum. To znamená, že by mělo věrně rekonstruovat běžný život na valašské vesnici. Tehdy ještě netušili, že se z jejich odkazu stane ozdoba nejen regionu, ale i celé republiky.

_roznov2

První vyrostlo Dřevěné městečko

Nejstarším areálem muzea je Dřevěné městečko, jež zachycuje běh všedního života na malé vesnici. O několik let později k němu přibyl projekt Valašská dědina, který ukazuje, jak vypadalo tradiční bydlení v polovině 19. století. Nejmladší část muzea se nazývá Mlýnská dolina a představuje funkční technické stavby, jako jsou třeba valcha, mlýn, pila, lisovna oleje nebo hamr, které se dříve běžně užívaly.

Jak samotný název expozice Dřevěné městečko napovídá, k vidění tu jsou původní dřevěné stavby i věrné kopie budov, které se nedochovaly. Na návštěvníky tu čeká třeba dřevěný kostel, fojtství, radnice, palírna, sýpky, úly i amfiteátr. Doplňují je expozice věnované tomu, jak se dříve stavělo či jaké dopravní prostředky se dříve užívaly v lesnictví i v osobní dopravě.

_roznov3

Podívejte se, jak se ručně obrábělo dřevo

Živé muzeum se pokouší vesnické tradice, umění, zábavu a obchod nejen pasivně připomínat, ale i aktivně oživovat. Rožnovský skanzen se proto snaží na praktických příkladech ukázat i tradiční dovednosti, třeba dlabání domácích výrobků ze dřeva. Dodnes zde také pěstují původní plodiny, včetně ovocných stromů dávných odrůd.

_roznov4

Na festival i ochutnávku domácích specialit

Dávná atmosféra se ve skanzenu oživuje i prostřednictvím různých folklorních programů, festivalů, starodávných jarmarků a ochutnávek místních specialit, jež se tu pravidelně konají. Dřevěné městečko je možno navštívit celoročně. Hlavní sezona s nejdelší návštěvní dobou začíná v dubnu a končí v září. Na návštěvu expozice se můžete vydat s průvodcem, taková prohlídka trvá 45 minut, nebo individuálně, a dokonce i virtuálně prostřednictvím internetových stránek Valašského muzea v přírodě.

_roznov5

Foto: fotoarchiv VMP

Autor Klára Beščecováredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám