Dřevěné mosty

Dřevo je úžasně odolný a funkční materiál. Svědčí o tom i fakt, že nejen u nás, ale také v mnoha jiných zemích světa jej využili na stavbu mostů, jejichž životnost se počítá v řádu stovek let.

Lávka pro pěší, Kintaikyo, Japonsko

Při stavbě téhle dřevěné lávky nemusel být díky velmi promyšlené konstrukci použit ani jeden šroub či hřebík. Nachází se v dost divoké krajině, proto se bohužel nezachovala v původní podobě. Kvůli tajfunům musela být znovu postavena už potřetí.

_most1

Foto: worldfortravel.com

Nejstarší dřevěný krytý most v Evropě

Kapellbrücke měří 204 metrů a vede přes řeku Reuss ve švýcarském Luzernu. Byl postaven již roku 1333 a uvnitř se nacházela i řada obrazů, které zachycovaly historii a důležité události města. Většina jich ale byla zničena požárem v roce 1993, při němž naštěstí neshořel celý most, takže jej bylo možné velmi rychle zrekonstruovat do původní podoby.

Foto: cadillacclub.nl

Foto: cadillacclub.nl

Jeden z českých pokladů

Na území České republiky se nachází spousta dřevěných mostů a lávek. Zajímavé exempláře právě i krytých mostů najdete například v jižních Čechách a na Šumavě. Tento krasavec ale leží v Novém Městě nad Metují. Na počátku 20. století ho zde postavil slavný slovenský architekt Dušan Jurkovič.

Foto: stavebnictvi3000.cz

Foto: stavebnictvi3000.cz

Dřevěná lávka na Aljašce

Při stavbě této dřevěné lávky přes řeku Placer River na Aljašce se konstruktéři museli vypořádat se specifiky tamní přírody. Protože se lávka nachází nedaleko ledovce, musela být postavena dostatečně vysoko, aby ji neohrozily ledové kry. Stavba navíc mohla probíhat jen tehdy, když to dovolovalo počasí.

Foto: gmu.edu

Foto: gmu.edu

Henderson Waves v Singapuru

Jedinečný dřevěný most pro pěší tvoří celkem sedm vln klenoucích se ve výšce 36 metrů nad zemí nad soustavou parků a kopců v Southern Ridges. Vedle vlnícího se dřevěného žebroví je ještě dostatečně široký rovný úsek, po němž se dá chodit i běhat a zároveň se kochat nádherným výhledem.

_most5

Foto: rsp.com.sg

Foto: rsp.com.sg

author
Autor Markéta Veseláredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám