Dřevěné rozhledny u nás stojí výš než jiné

Říká se, že když se lidem v Česku daří, staví rozhledny. Co do počtu i obliby, patříme v této kategorii mezi světové velmoci. Vybrali jsme 3 nejzajímavější dřevěné stavby z posledních let a povíme vám, čím jsou tak unikátní.  

Nejvyšší dřevěná rozhledna Evropy stojí u Bohdanče

„Jen“ 216 schodů, a už se kocháte pohledem z výšky 42 m. Rozhledna Bohdanka na sebe ale nepoutá tolik pozornosti jen kvůli pěknému výhledu. Konstrukce, která celkově měří 52,2 m, je postavená z tzv. „kulatého dřeva“. Použití kulatiny u takto vysokých staveb není obvyklé, což z Bohdanky dělá nejvyšší dřevěnou rozhlednu nejen u nás, ale údajně i v celé Evropě.

Kromě spodních tří pater, kde byly použity také ocelové sloupy, je rozhledna celá ze dřeva. Každý kus kulatiny přitom prošel přísnou kontrolou. Zkoumala se třeba sukovitost, vlhkost nebo i točivost dřeva. Celkově bylo použito 160 kubíků dřeva. Nejkvalitnější části jsou oporou v nejvíce namáhaných spodních patrech, schodiště je z hraněného řeziva, schodišťové stupně pak z modřínových fošen.

Také nejvýše položenou rozhlednu vyrobili ze dřeva

Co do výšky, není 21metrová rozhledna na vrcholu Boubína nijak zvláštní. Poloha 1362 metrů nad mořem z ní ale dělá nejvýše položenou rozhlednu v Česku (pokud tedy nepočítáme vyhlídku z televizního vysílače na Pradědu, což ale není rozhledna). Stavba je vyrobená z tlakově impregnované smrkové kulatiny o průměru 20 cm.

Při cestě na rozhlednu musíte nejprve zdolat Boubínský prales. Parádní výhled ze samého vrcholu rozhledny ale stojí za tu námahu. Šumavu uvidíte jako na dlani, a pokud budete mít štěstí na pěkné počasí, nejspíš zahlédnete i Alpy.

Stezka korunami stromů Lipno je první svého druhu u nás

Komu zbudou síly po výstupu na Kramolín, může se vydat ještě výš. Stezkou korunami stromů se odvážlivci dostanou až k cílové čtyřicetimetrové vyhlídkové věži. Kdo chce, po cestě si zařádí na lanech, a než se dostanete nohama zpět na zem, bude to jízda. Doslova. Součástí stezky je totiž i 52 metrů dlouhý tobogán. Mimochodem, jeden z nejdelších suchých tobogánů u nás. Těm méně odvážným dodá pocit bezpečí pohled na konstrukci z masivního klíženého dřeva sestávající ze 75 dřevěných podpěrných sloupů, dřevěného zábradlí a postranní sítě.

author
Autor Radek Křížredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťe tento článek
Odesílám