Hlasování o strom roku finišuje

Dub, pod nímž sedával prezident Masaryk, borovice upomínající na 357 let starou vraždu libáňského faráře nebo třeba kaštan, který údajně zasadil génius Jára Cimrman. Tohle je jen malá ochutnávka z výběru hodně zajímavých adeptů usilujících v celostátní anketě o titul Strom roku České republiky 2016.

Dub v Cellerově štěpnici

Dub v Cellerově štěpnici

Ankety, do níž letos můžete na webu stromroku.cz hlasovat do 10. října, si klade za cíl zvednout zájem o tyto zelené velikány a také získat potřebné finance pro jejich odborné ošetření i pro novou výsadbu dřevin.

Popisek: Kaštan Járy Cimrmana

Kaštan Járy Cimrmana

Den stromů se blíží

Z návrhů, které lidé pořadatelům zaslali letos na jaře, vybrala odborná porota dvanáctku finalistů. A výběr to je rozmanitý. Kromě již zmíněného dubu, borovice a kaštanu, se mezi dvanáct statečných zařadila také 800 let stará lípa malolistá, břestovec západní, douglaska tisolistá nebo hrušeň polnička. O vítězi se rozhodne 20. října, což je datum symbolické, protože na něj připadá Den stromů.

Bratřejovská hrušeň

Bratřejovská hrušeň

Konečné rozhodnutí je v rukou veřejnosti a zapojit se do něj může kdokoliv. Letos je hlasování navíc zpestřeno o jeden hodně originální a především ekologický způsob. Kromě tradičních DMS zpráv a hlasovacích archů můžete svému favoritovi nahnat body také recyklací starých nefunkčních mobilů, které se vhazují do sběrných nádob umístěných tam, kde finalisté rostou.

Lípa na Lipce

Lípa na Lipce

Co z toho budou stromy vlastně mít? 

Vítěznému stromu se dostane odborného arboristického ošetření a navíc ještě postoupí do následujícího ročníku mezinárodního klání o evropský strom roku. Postaráno ale nebude jenom o strom, který se umístí na stupni nejvyšším. Jelikož je soutěž zároveň veřejnou sbírkou, získané finance se nakonec rozdělí na dvanáct dílů a poslouží k péči o všechny stromy, které se dostaly do finále. Budou použity k úpravě jejich okolí nebo třeba i k jejich větší propagaci.

Otec dubů

Otec dubů

Každý strom má svůj příběh

Strom, který má šanci uspět, přitom nemusí být ani nejstarší ani nejvyšší ze všech. V opačném případě by totiž měla už předem vyhráno nejstarší a v obvodě nejširší lípa na Lipce. Mnohem důležitější je příběh stromu a jeho spojení s místními lidmi. Aktuálně jsou ve vedení netradičně tvarované ústecké břestovce, jejichž hlavní větve rostou směrem k zemi a pak se od ní opět zvedají vzhůru. Těsně v patách jim je borovanský dub, který podle legendy zasadil na návrh nebeského anděla pozemský pan Anděl, a chudenická douglaska, jediný zástupce cizokrajných dřevin mezi soutěžními stromy.

Břestovec ve Smetanových sadech

Břestovec ve Smetanových sadech

Autor Klára Beščecováredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám