Kdyby se soutěžilo, který les má největší hodnotu v přepočtu na metr čtvereční, jedním z favoritů by byl „houslový“ les Paneveggio v italském jižním Tyrolsku. Zdejší dřevo totiž nejlépe na světě rezonuje, takže se používá na výrobu těch nejlepších houslí, viol, violoncell a bas. Cena takových hudebních nástrojů pak nemá daleko k cenám luxusních aut.
Stradivariho šťastná procházka
Historie Paneveggia coby zázračného lesa se začala psát v 17. století, když sem na své procházce zabloudil slavný houslařský mistr Antonio Stradivari. Narazil zrovna na dřevaře, kteří káceli stromy, a nějaké dřevo si od nich koupil. Jaké štěstí měl, mu došlo, až když ve své dílně slyšel, že nástroje z místního smrkového a javorového dřeva naprosto fantasticky rezonují.

Také tyto vzácné Stradivariho violy byly vyrobené ze dřeva z lesa Paneveggio. Foto: TheCultureConcept.com
Na dřevo se čeká roky
Od dob geniálního italského mistra se dřevo ze zázračného lesa stalo tak žádaným artiklem, že si místní dřevaři vybírají, komu ho prodají. „Sjíždějí se sem houslaři z celého světa, vyvážíme dřevo od Japonska až po Ameriku. Sedmdesát procent vytěženého dřeva prodáváme velkým společnostem, zbytek rezervujeme malým soukromým rodinným firmám. Ale všichni si musí počkat, až na ně přijde řada,“ vysvětluje vedoucí Lesnické stanice Giuliano Zugliani s tím, že na vyřízení objednávky se obvykle čeká i několik let.

Vedoucí lesnické stanice Giuliano Zugliani se o stromy radši stará, než aby je kácel. Foto: Gifiitaly.typepad.com
Žádné drancování se nekoná
Jedním z důvodů, proč se na dřevo z Paneveggia tak dlouho čeká, je, že les leží v údolí Fiemme mezi štítem San Martino a horským jezerem Forte Buso, což je chráněná krajinná oblast. Proto se tu nevytěží více než 50 kubických metrů ročně, asi 0,5 procenta všech stromů. Pro zdejší lesníky i dřevaře je totiž ze všeho nejdůležitější, aby les zůstal zdravý a schopný reprodukce.

Je dobře, že vzácný les leží v chráněné krajinné oblasti. Foto: Gifiitaly.typepad.com