Les v kanceláři

Příroda, stromy a čistý vzduch. Kombinace, která mnoha lidem pomáhá nabrat novou energii a inspiraci potřebnou k práci. Potíž je v tom, že se většina kanceláří nachází uprostřed velkých měst. Jeden architektonický ateliér proto přišel s nápadem, jak situaci vyřešit. Ti, kdo nemohou přesunout své pracoviště do lesa, si totiž můžou založit les v kanceláři.

Uspořádání kanceláří, které označujeme jako open space, má svůj vrchol za sebou. Nejrůznější studie totiž prokázaly, že otevřené kancelářské prostory snižují produktivitu zaměstnanců. Není divu, zkuste se soustředit a efektivně pracovat v neosobní hale plné stolů, kolegů a hluku. Moderní firmy proto investují do zařízení přirozenějšího prostředí, které má zaměstnance motivovat, dobře naladit, nabít kreativitou a novými nápady.

_les2

Herní vývojáři vsadili na dřevo a stromy

Inovativní přístup je přirozeně blízký i švédskému vývojářskému studiu King, které stojí za oblíbenou hrou Candy Crush. Firma se zabývá vývojem her a aplikací, sídlí ve Stockholmu a nedávno si tam zařizovala nové kanceláře.

_les3

Na pomoc si přizvala architekty a pod jejich vedením se podařilo vytvořit flexibilní prostor, který umožňuje setkávání různých týmů, poskytuje pohodlné místo pro práci u stolu i jen tak volně s notebookem na klíně a nabízí relaxační zóny pro odpočinek.

_les4

Kreativita a hravost jsou pro herní byznys zásadní. A protože prostředí, v němž vývojáři pracují, by mělo rozvíjet a podporovat jejich tvořivost i představivost, zvolili architekti z ateliéru Adolfsson & Partners koncept lesa, který je pro tento účel jako stvořený.

Organická kancelář v městské džungli

Kanceláře o celkové ploše 1540 m² se skládají ze 14 konferenčních místností, 121 pracovních míst a 310 m² improvizovaného lesa. Tvoří ho siluety stromů z borovicového dřeva a překližky doplněné o živé rostliny nasázené v květináčích, zavěšené na zdech i integrované do pracovních stolů.

_les5

Proskleným stropem vniká do kanceláří dostatek přirozeného světla, doplňkové umělé osvětlení dotvářejí svítidla umístěná na stěnách a v panelech.

_les6

Speciálním doplňkem je interaktivní podlaha, která reaguje na lidské kroky. Na podlaze se proměňují v pohyb, na nějž reagují virtuální rybičky, které plavou ve vodě. Nebo pod nohama praská led. Záleží na nastaveném ročním období, podle něhož se mění nejen motivy zobrazované na podlaze, ale i sezonní hudba hrající v relaxačních zónách plných proutěných houpacích křesel a spokojených vývojářů.

_les7

Foto: Adolfsson & Partners

Autor Klára Beščecováredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám