Londýn plánuje nejvyšší dřevěný mrakodrap světa

Bydlet v dřevostavbě už není nic výjimečného. Britská metropole se ovšem rozhodla zamířit o poznání výš a ze dřeva se chystá postavit světový unikát. Osmdesátipatrovou stavbu, která by se měla jmenovat Dubový mrakodrap.

Plánovaná dřevěná věž se nyní nachází ve fázi konceptu, ale architektonické studio PLP Architecture společně s odborníky z fakulty architektury cambridgeské univerzity intenzivně pracuje na jeho převedení do londýnské reality.

V mrakodrapu ze dřeva se bude bydlet

Nový mrakodrap by se měl se 300 metry zařadit na druhou příčku mezi nejvyššími budovami Londýna, hned za mrakodrapem The Shard. Stane se součástí kulturního centra Barbican, které se nachází v samém středu města. Projekt počítá s tím, že uvnitř stavby vznikne tisícovka nových bytů.

_mrakodrap2

Foto: PLP Architecture

Zajímavosti o Dubovém mrakodrapu

  • na stavbu bude potřeba použít 65 tisíc m³ dřeva
  • dřevěná konstrukce bude 4x lehčí, než by byl její betonový ekvivalent
  • díky dřevu se sníží finanční náklady, urychlí se stavební proces a v okolí se zredukuje i hluk
  • podlahová plocha interiérů a přilehlých teras bude mít 93 tisíc m²
  • stane se nejvyšší dřevěnou budovou světa, prvenství převezme po čtrnáctipatrovém bytovém domě v norském Bergenu

Dřevo jako stavební materiál 21. století

Podle autorů projektu má dřevo jako stavební materiál neuvěřitelný potenciál, který zažehne ve stavebnictví podobnou revoluci, jakou spustilo užívání oceli, skla a betonu v 19. století.

Nově vyvíjené technologie už zaručují mimořádnou pevnost a odolnost dřevěných staveb, které navíc dostojí i vysokým požadavkům na protipožární bezpečnost. Přechod na dřevěné konstrukce by mohl mít i pozitivní dopad na samotné městské prostředí.

_mrakodrap3

Foto: PLP Architecture

Dřevo zkrášluje města

Dřevěné výškové stavby si chtějí uchovat autentičnost a nebýt pouhou kopií železobetonových věží. Kladou proto velký důraz na vlastní estetiku a osobitost. „Dnes žije převážná většina lidí ve městech. Proto jsme náš projekt navrhli s ohledem na zlepšení kvality života v kontextu města. Dřevěné stavby jsou tím architektonickým potenciálem, který umožní vytvořit příjemnější, uvolněnější, přátelštější a kreativnější městské prostředí,“ vysvětluje svůj záměr architekt Kevin Flanagan z PLP.

_mrakodrap4

Foto: PLP Architecture

Zdravější a podnětnější prostředí

Výzkumy prokazatelně dokládají, že dřevěné stavby mají pozitivní vliv na své obyvatele i na jejich zdraví. Jedna z aktuálních studií například potvrdila, že se děti lépe soustředí a díky tomu mají i lepší studijní výsledky, když se učí ve školách ze dřeva.

_mrakodrap5

Foto: PLP Architecture

Autor Klára Beščecováredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám