Malované dřevěnice z pohádkové vesnice Čičmany

Dřevěné chalupy z Čičman patří k velké chloubě našich slovenských sousedů. Fasádu budov totiž zdobí precizně ručně malované ornamenty, které stavbám vynesly zařazení do chráněné památkové zóny i umístění na seznam kulturního dědictví Slovenska. Tahle unikátní vesnice rozhodně stojí za návštěvu.

Malinká slovenská obec Čičmany má asi 150 stálých obyvatel. Nachází se nedaleko Žiliny, pouhých 40 kilometrů od českých hranic. V srdci Strážovských vrchů platí za nejvýše položenou vesnici, kam to v zimě láká lyžaře a v létě pro změnu turisty a cyklisty.

Dřevěnice z pohádky

Malebná příroda však rozhodně není to jediné, proč stojí za to, vypravit se do těchto míst na výlet. Vesnička v sobě totiž ukrývá obrovskou vzácnost ‒ malované srubové dřevěnice, které připomínají pohádkové perníkové chaloupky. Na stavbu jedné dřevěnice, kterých v Čičmanech napočítáte přes stovku, bylo v průměru potřeba zpracovat přibližně 30 stromů, což odpovídá asi kilometru kulatiny. Jedinečnost chalup spočívá v jejich zdobení. Zásluhou bílých ornamentů se dolní část obce stala památkovou rezervací lidové architektury a unikátním projevem slovenského folkloru.

_drevenice2

Vesnice jako vyšitá

Tradiční výzdoba dřevěnic je stará přes 200 let. Bílé geometrické i organické tvary se na tmavé dřevo malovaly vápnem. Nebylo to ani tak z estetických důvodů, vápno mělo především chránit dřevo proti vodě, plísni a hmyzu. Za většinou výzdoby stály místní ženy. V dobách, kdy muži často cestovali a prodávali vlastnoručně vytvořené výrobky, se právě ony staraly o domácnost a věnovaly se tradičnímu vyšívání krojů. Výšivky, jejichž techniku hospodyňky mistrně ovládly, se pak staly prvotní inspirací pro ornamentální malby na vnějších zdech dřevěnic.

_drevenice3

Dřevěné chalupy zvítězily nad zděnými

V první polovině 20. století obec zachvátily tři požáry, které část dřevěných staveb zničily. V jejich důsledku tradičních dřevěnic v Čičmanech ubylo, a dokonce hrozil jejich úplný zánik, protože je začaly nahrazovat zděné domy. Ve druhé polovině minulého století se proto obec pustila do rekonstrukce, částečně i podle plánů slavného architekta Dušana Jurkoviče. Několik desítek dřevěných chalup bylo postaveno znovu a část obce byla dokonce prohlášena za chráněnou památkovou zónu.
I dnes tu dřevěnice slouží svému původní účelu. Lidé v nich bydlí a vzory na domech pravidelně obnovují. V chalupách také provozují několik rodinných penzionů či restaurací a ve dvou nejzachovalejších domech se nachází muzeum se stálou expozicí připomínající historii i lidovou kulturu a architekturu Čičman.

_drevenice4

 

Foto: Wikimedia Commons, mrnino, Michal Jakubský, Laci30

Autor Klára Beščecováredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám