Nejpodivuhodnější dřevostavby napříč kontinenty

Se dřevem jako stavebním materiálem se potkáme nejen u horských chatek a starodávných kostelíků. Současní architekti tento materiál milují, a dokonce po celém světě. Některé dřevěné stavby z našeho výběru teprve jejich sláva čeká, jiné už rituálně shořely. Přinášíme pro vás taková dřevěná díla, nad jejichž příběhy se tají dech.

Nejvyšší dřevěný mrakodrap bude mít 70 pater

Zatímco u nás jsme ještě pořádně s mrakodrapy ani nezačali, ve světě se předhánějí v tom, kdo postaví nejvyšší mrakodrap ze dřeva. V tuto chvíli na zlato aspirují Japonci, kteří plánují v Tokiu postavit mrakodrap, v němž bude možné bydlet, nakoupit si nebo využít hotelových služeb. Projekt W350, jak se mu přezdívá, slibuje budovu lemovanou balkony porostlé listovím. Japonci si dřevo pochvalují pro rychlý proces stavby, lehkost a díky současnému způsobu ošetření i nehořlavost. Mrakodrap hodlají postavit do roku 2041.  V tuto chvíli nejvyšší obytnou budovu ze dřeva najdeme v Kanadě (komplex ubytování pro studenty čítající 18 pater). Své kousky ale plánuje i nám bližší Paříž, Amsterdam, Vídeň nebo Stockholm.

Dřevěný mrakodrap Tokyo Milujeme dřevo

Vizualizace: Sumitomo Forestry

Vítězné oblouky se stavějí i dnes. V Africe a ze dřeva

V Jihoafrické republice se rozhodli uctít život slavného bojovníka proti apartheidu Desmonda Tutu monumentálním obloukem z modřínového dřeva. Oblouk slavnostně odhalili v centru Kapského města v roce 2018. Jedná se o oblouk pro oblouk, neboť právě “Oblouk” byla přezdívka neúnavného Tutu, prvního černošského arcibiskupa, který se zasadil do dějin bojem o demokracii na přelomu 70. a 80. let minulého století. Monument je vyroben ze 14 propletených prken ohýbaného dřeva. Ta představují 14 kapitol jihoafrické ústavy, které sehrály klíčovou roli při zániku apartheidu.

Milujeme dřevo stavby ze dřeva napříč kontinenty

Chrám, který měl shořet

Festival Burning man se odehrává každý rok v Americkém státě Nevada. Je znám tím, že v tamní poušti vzniká několik unikátních děl, které na závěr devítidenního festivalu pohltí plameny. V roce 2018 tak návštěvníci mohli prožít vznik a pád spirálovitého chrámu, který se nazýval Galaxie. Chrám byl tvořen 20 dřevěnými vazníky, které spirálovitě tvořily věž. Do středu pavilonu vedly různé cesty a uvnitř byla umístěná obří 3D-tištěná mandala. Nechyběla ani místa na meditaci. Architekti se pro stavbu nechali inspirovat sci-fi knihami Isaaca Asimova. Dřevěné dílo pro další ročník se už jistě chystá…

Milujeme dřevo stavby ze dřeva napříč kontinenty

Foto: Ron Gilbert

Aby to nevypadalo, že v Americe dřevostavby jen pálí, přinášíme vám jako důkaz opaku unikátní dřevěnou destilérku z Kentucky ve tvaru pyramid. Design této trojice staveb napodobuje kovové konstrukce z 19. století.

Milujeme dřevo stavby ze dřeva napříč kontinenty

Dřevěné bunkry rozházené po lese, v kterých se léčí

Léčit se v Norsku zní trochu jako sen. V docházkové vzdálenosti od dvou největších tamních nemocnic postavili norové dřevěné kabiny pro pacienty a jejich rodiny. Čas na rozjímání mohou trávit v 35 metrových čtvercových kostkách. Levitující budky mají připomínat domečky, které si stavějí děti v korunách stromů. Kostky jsou vyrobeny ze šikmých bloků dřeva. Ty časem zšednou, což jim pomůže splynout s okolím.

Milujeme dřevo dřevěné odpočinkové domky v nemocnicích v Norsku

Foto: Snøhetta

 

author
Autor Alena Bílková