Největší českou repliku hradu vyrobili z akátového dřeva

Zřícenina hradu, který každý bezpečně pozná díky dvěma typickým věžím pojmenovaným Baba a Panna, patří k největším chloubám Českého ráje. Od loňského léta už oblíbenému turistickému regionu nedominuje jediný hrad Trosky, ale pyšnit se může rovnou dvěma.

Ačkoli je ten druhý vyrobený ze dřeva a oproti svému vzoru zůstává o poznání menší, přesto budí velkou pozornost. Replika hradu Trosky je součástí přírodního zábavního dětského areálu Šťastná země, který se nachází v městečku Radvánovice poblíž Turnova. Tedy co by kamenem dohodil od skutečné zříceniny Trosek, která se vyjímá na protějším kopci.

_hrad2

Foto: Šťastná země

Dřevěné dětské hřiště s tobogány a bludištěm

Nabízí se otázka, proč dělat repliku historické památky v jejím stínu? Odpověď je docela jednoduchá, nejde totiž pouze o zmenšeninu hradu, ale také o plně funkční dětské hřiště. Zvenku sice stavba kopíruje hrad v jeho původní středověké podobě, uvnitř se ovšem nacházejí tobogány, prolézačky, bludiště, pletené sítě i žebříky. Provoz hřiště, jehož nejvyšší z celkem šesti věží měří 8,5 metru, byl zahájen v červnu 2015. Už tedy více než rok nosí titul největší napodobeniny skutečného hradu v Čechách. Na devět měsíců trvající stavbu populární atrakce pro děti bylo použito 170 kubíků akátového dřeva v podobě kulatiny i prken.

_hrad3

Foto: Šťastná země

Věrohodná kopie Trosek

Dřevěné Trosky jsou po vzoru pětkrát většího originálu hradu umístěny na vyvýšené místo. K hřišti vedou dvě cestičky vysypané dřevní štěpkou. Kromě herních prvků pro děti si autoři hřiště dali záležet i na architektonické věrohodnosti. Ze dřeva proto vyrobili všechny důležité prvky, jako jsou vstupní brány, cimbuří, ochoz i různé vyhlídky. Za kvalitní zpracování si dřevěné Trosky vysloužily ocenění od nadace Dřevo pro život. Staly se totiž stavbou roku mezi dřevěnými hřišti.

_hrad4

Foto: Šťastná země

Autor Klára Beščecováredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám