Paulovnie – čínská kráska, co přežije i požár

Nádherně kvetoucí okrasný strom, bleskurychle rostoucí dřevina hodící se na topení, výrobu nábytku, stavbu lodí i jako zdroj bioplynu. To vše jsou paulovnie, rod čítající asi devět druhů a okolo stovky odrůd stromů, který pochází z jihovýchodní Asie a nejvíc je rozšířen v Číně.

Foto: avis.ne.jp

Foto: avis.ne.jp

Pěstování skoro bez práce

Jestli máte obavy, jak si strom z druhého konce světa povede v našich podmínkách, pak v případě paulovnií můžete být úplně v klidu. Jsou velice nenáročné na kvalitu půdy, přežijí při teplotách od –20 do +40 °C, odolávají škůdcům a dobře zvládají i sucho. Pokud mají dobré podmínky, rostou jako o závod (dokonce rychleji než japonské topoly), když jim chybí vláha, prostě jen zpomalí. Dokážou dokonce přestát i požár, když ze země vedle spáleného kmene vyraší nové výhonky a strom vyroste znovu. Opravdu problém má paulovnie, když roste ve stínu většího stromu, takže na to myslete při výběru místa, kam si ji budete chtít zasadit.

330x190paulovnie1

Foto: cristian-techiu.ro

Nejen krásná, ale také užitečná

V České republice zatím paulovnie teprve objevujeme. Občas je najdete jako okrasné rostliny v nějakém zámeckém parku, první podnikavci začínají paulovnie pěstovat na biomasu. V zemích, jako je Čína nebo Japonsko, s nimi ale umějí pracovat mnohem lépe. Dřevo paulovnií je velmi pevné, lehké, s jemnou strukturou bez suků a s nízkým obsahem vody. Díky tomu si jej oblíbili nábytkáři, truhláři, stavitelé lodí i výrobci hudebních nástrojů. Díky odolnosti a rychlému přírůstku dřevní hmoty se navíc jedná o velice levnou surovinu, kterou není problém si svépomocí vypěstovat.

author
Autor Rudolf Králredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám