Rekordmani mezi stromy

Možná si dokážete tipnout, kolik měří nejvyšší strom světa nebo Česka, ale věděli jste, která rostlina dorůstá obrovských výšek, a přitom na to vůbec není stavěná? 

O prvenství ho nepřipravil ani datel

Nejvyšší strom na světě měří více než 115 metrů a roste někde v Kalifornii (jeho přesná poloha je přísně tajná). Jedná se o sekvoj vždyzelenou přezdívanou Hyperion. Na naší planetě ale v minulosti rostly i vyšší stromy, které padly v 60. a 70. letech minulého století, v období rozmachu těžby dřeva. Hyperion zůstává nejvyšším stromem na Zemi i přes to, že se do jeho špičky nedávno pustil datel.

Český strom vysoký jako Petřínská rozhledna

Rekordman mezi českými stromy měří 64 metrů, což je jen o metr a kousek méně než má Petřínská rozhledna. Douglaska tisolistá roste na Železnobrodsku už asi sto čtyřicet let, a protože se tyto stromy vyznačují dlouhověkostí, může tu ještě pár set let být. Do jaké výšky nakonec naroste, se nedá předpovídat. Podmínky má ale ideální. Voda ani živiny jí nechybějí, a ještě navíc je v poměrně tmavém lese orientovaném severovýchodně, takže se „táhne“ za světlem. Ročně vyroste zhruba o třicet centimetrů.

Palmy, které popírají zákony gravitace

Velkou zvláštností, co se výšky týče, je druh palmy s názvem Ceroxylon quindiuense (Karsten). Tyto palmy dorůstají až do šedesáti metrů a mezi rýží, rákosem nebo bambusem jsou tak nejvyšší jednoděložnou rostlinou na světě. Pozoruhodné je to hlavně proto, že takto vysoký strom musí být kvůli gravitaci a větru silný, jenže jednoděložným rostlinám chybí druhotné tloustnutí dřeva.

author
Autor Rudolf Králredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám