Školák zasadil milion stromů

Devítiletý chlapec z Německa si před deseti lety předsevzal, že bude vlastními silami bojovat proti klimatickým změnám. Naší planetě se rozhodl ulevit tím, že zasadí jeden milion stromů. Misi začal ve své vlasti a teď se k němu přidávají další dobrovolníci. Třeba i z Čech.

Domácí úkol mu změnil život

Když chodil Felix Finkbeiner do čtvrté třídy základní školy, dostal v jednom ze svých povinných předmětů za domácí úkol zjistit a sepsat, jak klimatické změny ovlivňují život jeho oblíbených zvířat, polárních medvědů.

Při shromažďování podkladů brouzdal tehdy devítiletý školák po internetu, když narazil na zprávy o keňském aktivistovi Wangarim Maathaiovi. Tomu se během třiceti let podařilo v Africe zasadit třicet milionů stromů, za což si v roce 2004 vysloužil Nobelovu cenu. Tato informace Felixe zaujala natolik, že do závěru svého úkolu napsal, že si sám dává za cíl zasadit v Německu jeden milion stromů.

_skolak2

Stromy jako lék pro Zemi

S aktivním bojem proti klimatickým změnám začal Felix v roce 2007, kdy zasadil svůj první strom poblíž vchodu školy. Netradiční cíl si splnil poměrně rychle, miliontý strom totiž vysadil, když mu bylo teprve třináct let.

Sázejme pro planetu

Tím ovšem Felix Finkbeiner zdaleka neskončil. Následně založil vlastní iniciativu Plant for the Planet (Sázejme pro planetu) a připojil se ke kampani OSN, která se také snaží vysazovat nové stromy po celém světě. Jakmile se Felixův příběh dostal do médií, připojila se k jeho iniciativě spousta dalších dobrovolníků.

_skolak3

Ekologie jako naše budoucnost

Původně nenápadný projekt se rozrostl do té míry, že má dnes vlastní webové stránky, stálého zaměstnance a neuvěřitelné množství následovníků, kteří s radostí sázejí jeden strom za druhým. Felix, jemuž je už devatenáct let, si dokonce vydobyl možnost promluvit o ekologických problémech na půdě OSN a v Evropském parlamentu. Na jedné z konferencí loni mimo jiné řekl: „Pokud uposlechneme názory vědců, budeme podle nich jednat a za dvacet let zjistíme, že se spletli, pak nemůžeme udělat žádnou chybu. Ale pokud uposlechneme názory skeptiků a za dvacet let zjistíme, že se spletli oni, pak už bude příliš pozdě, abychom zachránili naši budoucnost.“

Studenti sázeli stromy i v Ostravě

Felixova iniciativa Plant for the Planet také organizuje tzv. akademie pro školáky a studenty gymnázií. Jejich prostřednictvím jim rozšiřuje povědomí o ekologických tématech a podporuje v nich zájem o budoucnost naší Země. Akademie Sázejme pro planetu už proběhla i u nás. V dubnu letošního roku se v Ostravě konal její druhý ročník, v jehož rámci zasadili studenti gymnázií přes stovku stromů. Snažili se tak odlehčit naší Zemi od oxidu uhličitého.

_skolak4

Foto: Flickr.com, Plant for the Planet

Autor Klára Beščecováredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám