Stavbou roku je dřevěná Stezka v oblacích

Vyhlídková stavba ze dřeva, která nemá ve střední Evropě konkurenci. Taková je vítězka soutěže Stavba roku 2016. Nazývá se Stezka v oblacích, vysoká je 58,5 metru a najdete ji na Dolní Moravě.

Pohled na svět z ptačí perspektivy

Základní nosnou konstrukci tvoří tři věže s půdorysem ve tvaru rovnostranného trojúhelníku, kde každá strana měří 10 metrů. Tyto věže jsou v horní části propojeny prstencem dotvářejícím zamýšlenou abstraktní formu stavby. Spletitý tvar, inspirovaný letem nočního motýla, je pro stavbu vyhlídkového typu ohromně praktický. Návštěvníkům, jichž se na vyhlídku mohou naráz naskládat klidně i 4 tisíce, totiž nabízí rozmanité výhledy z odlišných výšek a úhlů. A dívat se je na co. Kromě blízkého Kralického Sněžníku odtud dohlédnete i na hřeben Jeseníků a na Krkonoše.

stezka2

Foto: Archiv Relax & sport resortu Dolní Morava

Bytelná stavba z alpského modřínu odolá i vichřici

Na stavbu bylo použito 300 m³ modřínového lepeného lamelového dřeva a 250 m³ hoblovaných hranolů. Použitý modřín pochází z Rakouských Alp, kde roste ve výšce nad 1000 m n. m. Dřevěné lepené a ocelové pruty jsou propojené ocelovými styčníky a věž je pomocí patek zapuštěná do skalního masivu, takže bez obav zvládne čelit i silné vichřici. „Výjimečnost stavby je v rozsahu použití dřeva na stavbě těchto rozměrů. Také v tom, že vytvoří nový druh zážitku, kde si člověk lépe uvědomí svou skutečnou maličkost v  lůně přírody,“ připomíná autor rok staré Stezky v oblacích, architekt Zdeněk Fránka.

Foto: Archiv Relax & sport resortu Dolní Morava

Foto: Archiv Relax & sport resortu Dolní Morava

Nahoru pěšky, dolů tobogánem

Panoramatické výhledy do okolí ale nejsou jediným lákadlem. Adrenalinovým nadšencům může být odměnou za dlouhé stoupání vzhůru projížďka stometrovým tobogánem s okýnky a klopenými zatáčkami. Odvážní jedinci si na horní 710 m dlouhé lávce ze dřeva mohou také odpočinou ve vysoko položené síti nebo vyzkoušet atrakci nazvanou rukáv, kterou se dá prolézat mezi dvěma patry lávky.

Ke Stezce v oblacích se nechte dovézt lanovkou

Do slušných 1 116 m n. m. se k nové dominantě Dolní Moravy můžete vydat pěšky, na kole nebo se svézt lanovkou Sněžník.

Foto: Archiv Relax & sport resortu Dolní Morava

Foto: Archiv Relax & sport resortu Dolní Morava

Autor Klára Beščecováredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám