V Lánské oboře se psaly české dějiny

Kromě obligátního hradu a oblíbené vodácké dálnice najdete na Křivoklátsku ještě jedno turistické lákadlo, kvůli kterému se vyplatí zabalit batoh a vyrazit na výlet. V Lánské oboře můžete pozorovat zvěř pod korunami stromů, které pamatují spoustu stěžejních okamžiků českých dějin.

Tohle místo uprostřed hustých křivoklátských lesů je už dlouhá léta obestřené rouškou tajemství. Od roku 1921 byla totiž obora zcela uzavřená veřejnosti a přístup do ní měly jen osoby blízké českým prezidentům. Od roku 2006 se sice návštěvníkům otevřela naučná stezka, velká část objektu je však stále obyčejným smrtelníkům uzavřena.

Masaryk hloubal pod duby, Novotný tu chatařil

Na procházce oborou míjíte stromy staré klidně i 400 let. Pod jejich větvemi se proháněl na koni třeba i prezident Masaryk. Obzvlášť si pak oblíbil jeden z dubů, který je starý 350 let a říká se mu Dub Dohody – to proto, že pod ním tehdy podepsal jeden z prvních prvorepublikových dokumentů, takzvanou Malou dohodu mezi tehdejším Československem, Jugoslávií a Rumunskem. Pozdější prezident Antonín Novotný si stíny místních stromů oblíbil natolik, že si nechat v areálu potavit chalupu a jezdil se sem rekreovat.

Pozdravte místní zvířenu

V oboře se dá při troše štěstí zahlédnout přes 1500 kusů divoké zvěře – jelenů, daňků, muflonů i divokých prasat. V období říje se tu také pořádají reprezentativní hony. Zvířata si můžete prohlédnout na speciální vyhlídce, kde máte za malé vstupné výhled na spokojeně se pasoucí stáda. Podle odborníků je navíc lánská obora historicky vůbec nejstarší oborou v Evropě a možná i na světě. Procházku mezi statnými dřevinami s bohatou minulostí můžete zakončit návštěvou zahrad okolo prezidentského letního sídla, nebo třeba lahodnou zmrzlinou v místní cukrárně.

author
Autor Zuzana Košutováredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám