Vědci objevili lesy, s nimiž nikdo nepočítal

Velmi dobré zprávy přinesly závěry výzkumu australských vědců, kteří objevili v různých koutech Země velké množství lesů, s nimiž dosud nikdo nepočítal. Oproti dosavadním odhadům tak svět může počítat se stovkami milionů hektarů lesa navíc.

Nové lesy o velikosti šedesáti procent Austrálie

Výsledky studie, kterou zveřejnil vědecký časopis Science v květnu letošního roku, ukazují, že je na Zemi více lesů, než jsme doposud tušili. Řeč je o neuvěřitelných 467 milionech hektarů lesa. Pro lepší představu: takové množství by pokrylo šedesát procent plochy celé Austrálie.
Objev učinil mezinárodní tým pod vedením Jeana-Françoise Bastina, když detailně prozkoumal satelitní obrázky s výrazně vyšším rozlišením, než jaké měli zatím vědci k dispozici. Významně jim k tomu pomohla mapová aplikace Google Earth, která umožnila vystopovat i řidší porost.

_objev1

Foto: imgur.com

Výzkumníci vyrazili do terénu

Pro ověření výsledků z přesnějších satelitů provedli výzkumníci také šetření přímo v terénu, čímž své závěry definitivně potvrdili. Ze získaných dat vyplynulo, že tyto lesy pokrývají přibližně stejně rozlehlou část naší planety, jaká bývá přisuzována tropickým deštným lesům a lesům boreálním. Z celosvětového hlediska jde o devítiprocentní nárůst množství lesů, než s jakým vědci dosud počítali.

Foto: visibleearth.nasa.gov

Foto: visibleearth.nasa.gov

Radovat se může Afrika, Amerika i Asie

Lesní porost se před zraky vědců až do letošního roku skrýval především v subsaharské Africe, kde aktualizovaná data nově operují s dvojnásobným počtem suchozemských lesů. Další neprobádané lesy leží v centrální Indii, na pobřeží Austrálie, v západní části Jižní Ameriky, v Brazílii, Kolumbii, Venezuele a také v Kanadě a v Rusku.

Foto: csctalkradio.com

Foto: csctalkradio.com

Autor Klára Beščecováredakce@milujemedrevo.cz
Ohodnoťte tento článek
Odesílám