O dřevu podle barev a tvrdosti

Dřevo je fascinující přírodní materiál. Zvlášť když si uvědomíte, že na světě roste více než 100 000 různých druhů dřevin a každá má jiné vlastnosti. Neexistuje univerzální dřevo, které by se dalo použít na všechno. Dřevo se liší tvrdostí, barvou i dalšími charakteristikami. Proto je důležité udělat si v existujících dřevinách malou inventuru.

Rozdělení dřevin podle tvrdosti

Měkké dřevo se snadno opracovává, ale na druhou stranu také méně vydrží. Tvrdší, především exotické dřevo je výrazně trvanlivější.

Velmi měkké: smrk, borovice, limba, jedle, topol, vrba, lípa

Měkké: modřín, douglaska, kleč, jalovec, bříza, olše, jíva, střemcha, teak

Středně tvrdé: kaštan jedlý, platan, jilm, líska

Tvrdé: dub, ořešák, javor, třešeň, jabloň, jasan, buk, hrušeň, švestka, akát, habr

Velmi tvrdé:  dřín, svída, ptačí zob, dub pýřitý, zimostráz

Extrémně tvrdé: eben cejlonský, africký grenadil, guajak a další exotické dřeviny

Druhy dřeva Milujeme dřevo

Černé klávesy na klavíru jsou vyráběny z ebenového dřeva.

Leskne se dřevo?

Každé dřevo má odlišný odlesk a některá ho nemají vůbec. Starají se o to jednotlivá vlákna dřevin, která odrážejí světelné paprsky. Pokaždé jinak. Uměle tento lesk prakticky nelze napodobit, dřevo je v tom zcela unikátní.

Pamatujte i na barvu dřeva

Kromě tvrdosti je důležitým faktorem při výběru dřeva také barva. Možná vás překvapí, že dřevo může mít desítky různých odstínů – sahají od bílé až po černou a zahrnují vše, co je mezi tím. Barva sice nemá vliv na mechanické vlastnosti dřeva, je ale klíčová právě pro výběr olejů – ty by totiž nikdy neměly přirozený odstín dřeva tlumit nebo zakrývat, ale naopak zvýrazňovat. Barva se navíc v čase mění – ovlivňuje ji hlavně ovzduší a ultrafialové sluneční paprsky, vliv mají ale i další faktory jako škůdci nebo houby. Kvůli tomu světlé dřeviny šedivějí a tmavnou, ty tmavé zase nabírají spíše světlejší, méně výrazný barevný odstín. Abnormální barva dřeva je zároveň příznakem toho, že je lepší se mu vyhnout.

Bílá až nažloutlá: smrk, jedle, lípa, javor, jasan

Bílá s narůžovělým odstínem: bříza, buk

Růžová až hnědofialová: hrušeň, modřín

Oranžová až červenohnědá: olše, borovice

Šedohnědá až hnědá: dub, ořešák

Zelenohnědá: akát

Skořicově hnědá: jilm

Druhy dřeva Milujeme dřevo

Jak dřevo správně natírat?

Ideální pro natírání je teplota okolo 20 stupňů Celsia. Nenatírejte na prudkém slunci ani za deště nebo mlhy. Natírejte vždy po směru vláken. Než se pustíte do druhé vrstvy, musí být ta první již dostatečně suchá. Nátěr také lehce přebruste. Nezapomeňte, že natřít venkovní dřevo jen jednou nestačí – pravidelná kontrola a obnova nátěru prodlouží životnost dřeva. O tom, jak správně natírat dřevo, jsme psali také v tomto článku.

Druhy dřeva Milujeme dřevo

 

author
Autor Jakub Starkredakce@milujemedrevo.cz